Losowa kolejność slajdów na stronie głównej


Ilość ocen: 0 Średnia ocena: -/5

Mając kilka zmieniających się slajdów na stronie głównej serwisu dobrze jest wiedzieć, który z nich jest najlepszy - czyli najczęściej klikany. Jednak przy zawsze tej samej kolejności wyświetlania ciężko jest wyciągać jakiekolwiek wnioski.

Stąd postanowiliśmy w naszym systemie CMS wprowadzić opcję pozwalającą na wybór, czy chcemy by slajdy wyświetlały się w określonej kolejności, czy losowo.

Zacznijmy jednak od początku. Przede wszystkim bardzo ważną sprawą jest by wiedzieć co się dzieje na naszej stronie - jak zachowują się użytkownicy, ile czasu spędzają na poszczególnych stronach, gdzie klikają, itp. Informacje te pozwalają optymalizować stronę pod kątem realizacji określonych celów.

Jak monitorować, które slajdy były klikane?

Jeżeli slajdy zmieniające się na stronie prowadzą do różnych adresów, które na dodatek nie są dostępne bezpośrednio z menu wówczas sprawa jest prosta. Sytuacja się komplikuje, gdy kliknięcie w każdy slajd prowadzi do tego samego adresu, lub adresy są dostępne z menu. Wówczas nie wiemy jak ktoś trafił do określonej strony - czy przez kliknięcie slajdu, czy przez zakładkę menu. No i który slajd kliknął?

Z pomocą przychodzi nam Google Analytics i możliwość śledzenia zdarzeń. Pozwala nam to monitorować kliknięcia przycisków na slajdach i przypisywać im unikatowe etykiety zdarzeń. Dzięki czemu widzimy ile osób w ogóle kliknęło slajd i który slajd został kliknięty.

Eksperyment

W celu określenia, który slajd jest najlepszy nie wystarczy jednak podczepić monitorowania zdarzeń w GA. Na nic się nam to zda, jeśli slajdy nie będą wyświetlane równomiernie. Oczywistym jest fakt, że slajd wyświetlany jako pierwszy będzie częściej klikany niż kolejny i kolejny.

Dlatego postanowiliśmy w naszym systemie CMS dać użytkownikowi możliwość wyboru - czy chce by slajdy były wyświetlane w ściśle określonej kolejności zdefiniowanej przez użytkownika, czy też będą wyświetlane losowo.

Ten drugi sposób w dłuższym czasie powinien dać nam informację, który slajd i tekst na nim są skuteczniejsze. 

Wpis w kategorii: Aktualności

Podziel się z nami opinią