Czy opłaca się dodawać stronę do darmowych katalogów


Ilość ocen: 4 Średnia ocena: 5/5

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego jakiej jakości jest ten bezpłatny katalog i jakiej jakości wpis zamierzamy dodać. W sieci są tysiące, jak nie dziesiątki tysięcy katalogów stron. 

Większość z nich jest darmowych, przy czym niektóre wymagają np. minimalnej wartości współczynnika pagerank dodawanej strony lub umieszczenia na dodawanej stronie linka zwrotnego. Niemniej zdarzają się i takie które nie mają żadnych dodatkowych wymagań oprócz napisania unikatowego opisu, do tej grupy należy między innymi bezpłatny katalog stron RemnetSEO.

To, że katalog jest darmowy nie oznacza wcale, że musi być zły. Tak samo jak płatny katalog nie gwarantuje wysokiej jakości. To prawda, że większość bezpłatnych katalogów prezentuje sobą skandalicznie niską jakość. Najgorsze wśród nich są katalogi niemoderowane. Co prawda możemy liczyć na błyskawiczne pojawienie się wpisu w katalogu, niemniej katalog ma bardzo krótką żywotność, gdyż z lubością wykorzystywany jest przez spamerów, którzy w kółko dodają do wszystkich katalogów takie same opisy. Końcem życia takiego katalogu jest ban od Google.

Wybierając zatem bezpłatny katalog stron zwróć uwagę na to, czy jest on moderowany i do niemoderowanego nawet nie próbuj się dodawać, bo tylko stracisz czas. W przypadku katalogu moderowanego popatrz na ostatnio dodane wpisy, i zwróć uwagę jakie mają daty publikacji. Czy nie są przypadkiem sprzed roku. Martwy katalog, z którego nikt nie korzysta, lub w którym moderator łaskawie raczy sprawdzić wpisy raz na sto lat też nie jest wiele warty.

Dodatkowo otwórz kilka ostatnio dodanych wpisów (nie muszą być najnowsze) - najlepiej sprzed kilku dni, tygodnia lub dwóch i sprawdź korzystając z komendy info: w Google, czy wpisy są zaindeksowane. Jeżeli okaże się, że kilka sprawdzonych ostatnio dodanych wpisów nie jest zaindeksowana w Google oznacza to, że i Twój wpis może się nie zaindeksować zbyt szybko lub nawet wcale. Wówczas znów stracisz tylko czas.

Po sprawdzeniu powyższych rzeczy upewnij się jeszcze, że katalog jest seo-friendly, czyli ma linki bez atrybuty rel='nofollow'. Jeżeli wszystkie powyższe warunki będą spełnione przed przystąpieniem do dodania wpisu zapoznaj się jeszcze z regulaminem katalogu.

Ignorując regulamin zwiększa się ryzyko odrzucenia strony, gdyż twoja strona lub napisany wpis mogą być sprzeczne z jego zasadami. Dodając wpis bez czytania regulaminu tracisz swój czas i czas moderatora.

Większość katalogów ma podobne regulaminy i o ile nie jesteś spamerem, a twoja strona jest kompletna i działająca, oraz napiszesz porządny, unikatowy opis masz duże szanse na to, że twój wpis będzie zaakceptowany.

Wykorzystanie bezpłatnych katalogów stron to więc doskonały sposób na darmową reklamę, pod warunkiem jednak, że odrobinę się wysilimy by napisać za każdym razem unikatowy i interesujący opis naszej stron i poświęcimy nieco uwagi na sprawdzenie samego katalogu, do którego zamierzamy dodać naszą stronę.

Wpis w kategorii: Blog

Podziel się z nami opinią